makijaż

Gładka skóra – jak ją osiągnąć?

Sklepowe półki wręcz uginają się od specyfików, które obiecują niezwykłe efekty. Wizja gładkiej skóry bez przebarwień i zanieczyszczeń jest niezwykle kusząca. Jednak bardzo często pozostaje w sferze marzeń, gdyż głoszone przez producentów obietnice mają niewiele wspólnego z prawdą. A może raczej ich działanie nie daje nam takich efektów, jakich moglibyśmy się spodziewać. Walka o piękną cerę jest trudna, żmudna i naznaczona licznymi porażkami i rozczarowaniami. Możemy się uchronić przed kosmetycznymi fiaskami, gdy wpierw wyposażymy się w wiedzę, która pozwoli nam dobrać te kosmetyki, które będą najlepsze dla naszej skóry, jej potrzeb i naszych oczekiwań.

Najlepszy na zmarszczki – retinol

Retinol to hit kosmetyczny i wie o tym praktycznie każda kobieta, która miała z nim styczność. Retinol, czyli po prostu witamina, działa na skórę przeciwzmarszczkowo i pomaga redukować pierwsze zmarszczki. Pokochają go również osoby, które mają cerę problematyczną. Kremy z retinolem pomagają zwalczać zaskórniki, a także walczyć z trądzikiem. Nie każdy krem z retinolem będzie jednak tak samo skuteczny. Aby dobrać odpowiedni preparat, trzeba będzie sprawdzić więcej niż jeden. Jest to szczególnie mało korzystne zwłaszcza z tego powodu, iż kremy z retinolem do najtańszych nie należą.

Warto tutaj również w tym miejscu nadmienić, że nie każdy krem będzie zawierał tę samą formę retinolu, co powoduje, że kremy mogą znacząco różnić się skutecznością. Najsilniejsze specyfiki z retinolem są dostępne tylko na receptę i to one mogą zdziałać najwięcej na naszą skórę. Popularny palmitynian retinylu, który ostatnio cieszy się niezwykle dużym zainteresowaniem ze względu na jego wysoką obecność w tanich maściach dostępnych bez recepty, może nie dawać nam pożądanych rezultatów, a nawet prowadzić do pogorszenia stanu skóry.

Retinol zaleca się stosować pod kontrolą lekarza lub przynajmniej po zapoznaniu się z jego skutkami ubocznymi. Jeśli planujecie zajść w ciążę, konieczne jest odstawienie retinolu na co najmniej miesiąc przed próbami zapłodnienia. Witamina A działa teratogennie na płód, co może prowadzić do poważnych zmian w strukturze zarodka i ciężkich chorób rozwojowych. Bardzo często osoby, które decydują się na kuracje z retinolem początkowo obserwują na swojej skórze intensywny wysyp nowych wyprysków. Na efekty kuracji trzeba poczekać co najmniej kilka tygodni.

Witamina C – idealna na przebarwienia

Kremy i sera z witaminą C powinniśmy stosować alternatywnie do kremów z retinolem. Pozwalają one niwelować przebarwienia, a jednocześnie nie sprawiają, że nasza skóra jest na nie podatna (jak w przypadku retinolu). Witamina C przywraca gęstość skórze, działa rozjaśniająco i przeciwstarzeniowo – stymuluje produkcję kolagenu. Zapobiega również niszczeniu skóry. Najlepiej stosować ją w połączeniu z kwasem ferulowym i witaminą E, które pomagają ustabilizować witaminę C i stworzyć jej najlepsze warunki do wchłaniania w skórę.

Dziękujemy portalowi Embryolisse.pl za współpracę merytoryczną.

Możesz również polubić…