makijaż

Historia szminki do ust

makeup-732405_1280Szminka do ust jest prawdopodobnie najpopularniejszym kosmetykiem kolorowym na świecie. Powodów takiego stanu rzeczy można znaleźć kilka, najważniejsze wydaje się zaś to, że ten mały i poręczny kosmetyk ma moc sprawnego poprawienia prezencji kobiecej twarzy, poprzez podkreślenie koloru warg. Wygląd ust, naturalny lub stylizowany, wpływa bardzo znacząco na wykreowanie stylizacji czy po prostu nadanie twarzy ładnego i atrakcyjnego wyglądu.

Makijaż ust na przestrzeni wieków

Pomysł, by powlekać powierzchnię ust barwnikiem, pojawił się już wśród członkiń społeczności starożytnych. Aby uzyskać preparat nadający wargom ładną barwę, sięgano po barwniki występujące w przyrodzie w sposób naturalny, w postaci minerałów i mieszano je z odpowiednią ilością zwierzęcego tłuszczu lub olejku, by taki upiększający kosmetyk rozprowadzał się dobrze po ustach. Z czasem tłuszcz zwierzęcy zastępował wosk pszczeli lub olejek rycynowy. Niejednokrotnie sięgano też po substancje o szkodliwym wpływie na zdrowie – tyczyło się to takich związków jak ołów, arsen czy rtęć, a nawet barwniki pozyskiwane z ciał owadów. Szminka, jaką znają obecne czasy, zaczęła kształtować się już pod koniec XIX wieku – wtedy to opracowano recepturę trwałej farby do warg. Właściwa rewolucja w kategorii szminek nastąpiła jednak w początkach XX wieku, gdy Hazel Bishop odkryła recepturę trwałej i odpornej na rozmazywanie się pomadki, a Maurice Levy opatentował oprawkę, której konstrukcję stosuje się do dziś.

Wiek XX – szminka zyskuje popularność

Lata otwierające XX stulecie stały pod znakiem wielu gruntownych zmian społecznych. Wraz z gwałtownymi zmianami politycznymi następowały przemiany w strukturze społecznej, wzmagały się także ruchy emancypacyjne, domagające się równouprawnienia kobiet. We Francji rozpoczynali działalność pierwsi projektanci mody, a przez przygotowywanie propozycji ubiorów zapoczątkowywali wyznaczanie obowiązujących trendów. Dla mody damskiej kluczowe znaczenie miała działalność Coco Chanel, która nie tylko ustaliła poprzez swoje kolekcje kanon eleganckiej mody damskiej, ale także wskazała dodatki, jakie idealnie dopełniają prezencję nowoczesnej damy. Takim koniecznym dodatkiem była także szminka do ust. Kosmetyk ten zyskał dodatkowy prestiż dzięki temu, że był stosowany przez pierwsze gwiazdy filmowe – dodając uroku ich prezencji dowodził, że jest w stanie stworzyć podstawy udanej stylizacji.

Pewną konkurencją dla szminek są błyszczyki do ust – preparaty o innej konsystencji. Są dość płynne, dlatego umieszczane są w buteleczkach lub tubkach i zaopatrywane w takie aplikatory, jak pędzelki czy gąbeczki. Te kosmetyki bardziej nawilżają i nabłyszczają powierzchnię ust, nie są zaś w stanie stworzyć efektu kryjącego, aksamitnego lub matowego wykończenia. Pozostaną więc zapewne alternatywą, ale nie zagrożą mocnej pozycji, jaką wypracowała sobie szminka wśród kosmetyków kolorowych. Oczywiście oba te kosmetyki mogą bardzo sprawnie i owocnie współdziałać: poprzez połączenie koloru szminki i połysku błyszczyka.

Możesz również polubić…