makijaż

Podkład – podstawa makijażu

beautician-1012187_1280Sporządzanie makijażu twarzy ma jeden zasadniczy cel – uczynienie twarzy pięknej. Piękna najbardziej przydaje jej zaś gładka cera o wyrównanym kolorycie. Podkład jest kosmetykiem, który pozwala skutecznie ukryć niedoskonałości i drobne defekty skóry twarzy. Obecna na rynku kosmetycznym oferta pozwala ponadto na takie dobranie podkładu, by jednocześnie dbał on także o najważniejsze potrzeby konkretnej cery – może uzupełniać jej poziom nawilżenia czy dostarczać pewnych składników odżywczych.

W świecie podkładów

Podkład jest kosmetykiem, który konsystencją może przypominać krem lub być odrobinę bardziej płynny – charakterystyczne jest natomiast dla niego to, że jest wzbogacony o barwny pigment, który nadaje mu konkretnej barwy. Kolor podkładu powinien być jak najlepiej dopasowany do odcienia skóry, na którą kosmetyk ma być nakładany i jest to jeden z głównych wyznaczników, jakie należy brać pod uwagę podczas wybierania konkretnej propozycji. Równie ważne jest jednak także wybranie takiego podkładu, który zatroszczy się o inne pilne potrzeby skóry.

  • Podkład matujący – oprócz standardowych substancji zawiera w swoim składzie także takie, które mają moc pochłaniania łój i sebum, wydzielane przez komórki skóry.

  • Podkład rozświetlający – jak wskazuje nazwa, czynią cerę promienną i nadają jej świeży wygląd.

  • Podkład ujędrniający – oprócz maskowania i nawilżania skóry dbają także o jej optymalne napięcie, niwelują drobne zmarszczki i wygładzają powierzchnię skóry.

  • Podkład wzbogacony o filtr UV – zapobiega przedwczesnemu starzeniu się komórek skóry, chroniąc ją przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego.

  • Podkład mineralny – to kosmetyk stworzony na bazie naturalnych składników. Jak wskazuje już sama nazwa, podkład ten składa się z substancji mineralnych, znacznie bardziej przyjaznych dla skóry, ponieważ nie istnieje ryzyko wystąpienia reakcji uczuleniowej. Podstawą koloryzujących właściwości kosmetyku są nieorganiczne pigmenty występujące w przyrodzie, obdarzone w naturalny sposób konkretnymi barwami – twórcy kosmetyków mieszają je w odpowiednich proporcjach.

Potocznie, za najważniejsze kosmetyki kolorowe uznaje się te służące do podkreślania ust i oczu. Ich wkład w przygotowywaną stylizację jest rzeczywiście nie do przecenienia, jednak nie spełniłyby one swoich zadań tak dobrze, gdyby wcześniej cera twarzy nie została przygotowana do dalszego upiększania. To właśnie gładka i piękna skóra stanowi obowiązkowe tło dla kolorystycznych zabaw, których można później dokonywać w rejonie ust i oczu. Pracę, jaką wykonuje dla cery dobrze dobrany podkład, mogą wspomagać także inne kosmetyki, przede wszystkim korektory, nakładane miejscowo i wpływające na prezencję konkretnych partii twarzy czy bezbarwne bazy pod podkład, nadające skórze satynowe wykończenie i tym samym chroniące ją przed zbyt szybkim przetłuszczaniem się i nieestetycznym świeceniem. Co więcej, w ofercie producentów znajdują się także takie kompleksowe kosmetyki, jak kremy koloryzujące, które łączą w sobie funkcje kremu i podkładu.

Możesz również polubić…