makijaż

Szminka – kluczowe narzędzie makijażu?

beauty-160457_1280Znane i popularne obecnie szminki znajdują się na toaletkach i w kosmetyczkach kobiet już od stu lat, bo dokładnie od 1915 roku. O ile sam pomysł podkreślania koloru ust za pomocą specjalnego barwnika nie jest tak nowy, lecz sięga nawet czasów starożytnych, o tyle skonstruowanie i wypromowanie rozpoznawalnego dziś powszechnie kosmetyku dokonało się właśnie w XX wieku. Wiele kobiet uważa właśnie szminkę za najważniejszy kosmetyk kolorowy, bez którego nie ośmieliłaby się wyjść na ulicę. Niewątpliwie usta są takim elementem kobiecej twarzy, który najszybciej zwraca na siebie uwagę – ich prezencja świadczy poniekąd o tym, jaką wagę dana kobieta przykłada do swego wyglądu.

Szminka, czyli co?

Zasadniczym zadaniem szminki do ust jest upiększenie ich wyglądu, poprzez nadanie wargom konkretnego koloru. Szminki zwracają więc uwagę przede wszystkim swoją gamą kolorystyczną – kobiety największą uwagę zwracają na to, jakie barwne możliwości ma dany kosmetyk i dokonują wyboru konkretnej pomadki głównie na podstawie potrzeb czy preferencji kolorystycznych. Nie należy jednak zapominać o tym, że piękne usta to nie tyle usta powleczone odpowiednim barwnikiem, ale przede wszystkim zadbane i odżywione. Dlatego też każda szminka, poza pełnieniem funkcji estetycznej, jest przystosowana także do pielęgnowania delikatnego naskórka, pokrywającego wargi. Składa się więc w głównej mierze z dosyć tłustego kremu, który zyskuje konkretną barwę poprzez domieszanie barwnego pigmentu. Współczesny rynek kosmetyczny proponuje niemal niezliczoną ilość wariantów szminek: kosmetyki te zawierają rozmaite dodatki, które wpływają na jakość kosmetyku, dodają mu nowych możliwości. Najczęściej producenci decydują się na podwyższanie walorów pielęgnacyjnych: dodają do receptury filtry chroniące usta przed niszczący działaniem promieniowania UV, witaminy czy różnorodne substancje odżywcze. Na usługach firm kosmetycznych pozostają także badania, których efektem są różne technologie, dotyczące bardziej zaawansowanego działania kosmetyków. Obecnie łatwo znaleźć szminki oferujące efekt optycznego powiększenia ust, matowego i jednocześnie kremowego wykończenia i wiele innych.

Intrygująca konstrukcja

Kosmetyk służący do podkreślania lub zmieniania koloru ust ma formę specjalnie skomponowanego sztyftu. Pomadka osadzona jest na metalowej konstrukcji, która porusza się w taki sposób, że przekręcenie jej wokół własnej osi powoduje wydobycie kosmetyku z opakowania. To zasadniczy i najpopularniejszy sposób konstruowania szminki, wymyślony i opatentowany właśnie sto lat temu. Pomysł ten jest na tyle dobry, że raczej nie odchodzi się od niego, czasem jednak spotyka się takie egzemplarze szminek, gdzie nie jest konieczne obracanie konstrukcji, ale wysunięcie kosmetyku pionowym ruchem z oprawki. Naczelną ideą kosmetyku jest to, by był on dobrze chroniony przed czynnikami zewnętrznymi (co właśnie daje mocna, kilkuwarstwowa oprawka), poręczny i wygodny w użyciu. Panie cenią sobie bowiem nade wszystko możliwość poprawienia swojego wyglądu w dowolnie wybranej chwili.

Możesz również polubić…